Láthatóvá tenni Istent
Balog Gyula atya, az egri szeminárium spirituálisa folytatta a bibliai esték nagyböjti sorozatát.
Ha a missziós lelkület mibenlétét keressük, azt kell megnézni, mit mond az Egyház erről. Első megfontolnivaló gondolat, hogy a missziót a Szentlélek mozgatja. Az a plébánia, ahol nem működik a missziós lelkület – halott. De egy egyházközség életrevalóságát mutatja, ha vállalja az Örömhír továbbadását. Ezt a továbbadást saját közösségemben kell kezdeni, ami minden keresztény feladata – mondta Gyula atya elmélkedése elején.
A misszió új útjának hármas lépése van: az első a tanúságtétel, amely nem elsősorban tanítást jelent, hanem tanúskodást. Hiszen a mai ember az életnek jobban hisz, mint az elméletnek. Tanúságtételünk forrása tehát nem lehet más, mint az Istennel megélt személyes kapcsolat, a hiteles tanítványi élet. Ezt követi azután a közösség tanúságtétele, amelynek modellje a Szentháromság. Az igehirdetés,mint a harmadik lépés azt jelenti, hogy beszélek is a hitemről. De szavainknak akkor lesz hitele, ha az egyéni és közösségi tanúságtétel nyilvánvaló jele a kölcsönös szeretet.
A misszió lelki alapjairól szólva Gyula atya a következőket mondta: Mi akkor tudunk evangelizálni, ha tudjuk, hogy eszközök vagyunk és az Isten akar munkálkodni rajtunk keresztül. Az evangelizáció jó módszerei fontosak, de soha nem pótolhatják a Szentlékek csendes munkáját.
Végezetül az a megdöbbentő kijelentés hangzott el, ami végső soron a misszió, az egyházközség célja itt a földön: láthatóvá tenni a Szentháromságot a kölcsönös szeretet által. Szentáldozásainkban, amikor Krisztust vesszük magunkhoz, küldetést kapunk, hogy Jézushoz hasonlóan mi is merjünk megtört, falat kenyérré lenni a másik számára.