… Beszélgettem a fákkal… - mondta Vencsellei István fotóművész -, amikor megérkeztem a Getsemáné-kertbe. — A méltóságteljes, több ezer évesnek mondható olajfák zöld levelei még mindig az életet sugározzák. Az ember megilletődik a gondolattól, hogy Jézus nyomában jár, amikor a „szent földre” lép. Szerettem volna, ha képeim az emberiség történelmének egyik meghatározó pontjáról hitelesen, valósághűen kerülnének a nagyközönség szemei elé.
A Polgári Római Katolikus Egyházközség és a polgári Ady Endre Művelődési Központ közös rendezésében Vencsellei István – Életműdíjas debreceni fotóművész - "Szentföld" című kiállítását nyitotta meg Papp László polgári káplán atya a művelődési központ kiállító termében november 29-én délután 5 órakor.
— „Az egyház története nem más, mint egy véget nem érő zarándoklat eleven naplója” — idézte II. János Pál pápa a Jubileumi Szent Évet meghirdető bullájában megfogalmazott gondolatait Papp László atya. — „A zarándoklat az ember alaphelyzetére utal, aki szívesen tekinti útnak az életét. A Szentírás sokszor tanúsítja a szokás fontosságát, amely szerint az emberek útra kelnek a szent helyek felé. Jézus is szívesen alávetette magát a törvénynek, és fölment Máriával és Józseffel Jeruzsálembe.”
— Miért szent számunkra a Szentföld? Miként viselheti ez a világ magán az Isten jelenlétének nyomait? — tette fel a kérdést a népes hallgatóságnak László atya, majd utalt Origenészre, a görög egyház legjelentősebb szentírástudójára, aki már a III. sz-ban elindította a zarándoklatot keresve Jézus lábnyomait a szent helyeken. — Ha az ember Krisztus követésében akar járni -, akkor számára elevennek kell lennie a szentföldnek. Ismernünk kell Jézus utjait. Ebben is segítenek a kiállított képek — ajánlotta a város lakóinak figyelmébe a kiállítást Papp László káplán.
Jézus Krisztus születésének 2000. és a magyar államiság megteremtésének 1000. évfordulójának méltó megünnepléséhez járult hozzá munkájával Vencsellei István debreceni fotóművész, aki szintén követve a hagyományt, zarándokcsoporttal érkezett a kereszténység bölcsőjéhez. A három napos ottartózkodás alatt készített 500 felvételből 100 db. alkotással mutatja be a Szentföld bibliai vonatkozású kegyhelyeit a Születés templomától a Kumrán tekercsekig. A képek nemcsak a szemmel látható valóságot tárják a közönség elé. A fotótechnikai lehetőségek alkalmazásával tükrözéssel, montázzsal mély gondolatokat, érzéséket sugallnak, drámaiságot tükröznek. Ilyen A Holt –tenger és a Kumrán tekercsek című kép is, amelyen egy képbe sűríti az időt, a felhők fölé emelve a több ezer éves Kumrán tekercset, és megjelenítve a XX. század termékét a műanyagot.
A kiállítás, amelynek megnyitóján Ládi Józsefné, a művelődési ház igazgatója, és Oláh József Polgár város polgármestere is részt vett, tulajdonképpen egy missziós tevékenységet is magában foglal, hiszen Munkács, Beregszász, és Nagyvárad után hazánk több városának lakói is tehettek már képzeletbeli utazást a képek segítségével Szentföldre.
Az adventre, karácsonyra való lelki ráhangolódás jegyében rendezett kiállítás megtekinthető Polgáron az Ady Endre Művelődési Központban (Barankovics tér 4.) november 29-december 28-ig, hétfőtől péntekig, 9-18 óráig.
Kovács Ágnes