NyitĂłlap
HĂ­rek
Templomunk
Pasztorális terv
Közösségeink
Imák
Ügyintézés
ArchĂ­vum
Hitoktatás
PowerPoint gyűjtemény
Prédikációk





A szentmisék rendje

Polgáron

Hétfő, kedd, péntek: 7.30
Csütörtök: 17.00
Szombat: 7.30, 18.00 (téli időszámításkor 17.00)
Vasárnap: 9.30

Filiák

Görbeháza: vasárnap 8:00
Tiszagyulaháza: vasárnap 11.00
Újtikos: vasárnap 13.30

 
A példamutató jóság - Mencike néni ünnepe

Aki nem talált magának eddig példaképet az most rálelhetett egy 93 éves öreg hölgy személyében. Kártik Emerencia kalocsai iskolai nővér egész életét a katolikus egyházért és Polgárért áldozta. Semmilyen akadály vagy szenvedés nem tántorította el ettől a feladattól.

Élete

Szülei fiatal házasokként Amerikába vándoroltak. Ő már ott született Cleveland városában és még két testvére született a tengeren túlon. Kilenc éves volt, amikor a család hazatelepült. Negyedik testvére már itthon született. Nehezen tudott beilleszkedni az iskolába hiányos magyar nyelv tudása miatt, de sosem adta fel a célt, hogy megtanulja nyelvünket. A nővéri életformára akkor figyelt fel, amikor polgáron laktak a kalocsai iskolanővérek, melynek folytán 1936-ban fogadalmat tett Kalocsán öt év jelöltidő és egy év noviciátus után. Édesapja ellenezte elképzeléseit, de anyja meggyőzte a tiltakozó apát. 1938-ban kezdődő visszatelepítések következtében a kalocsai iskolanővérek zárdája sok menekültnek jelentett biztonságos helyet.

A II. világháború alatt és után az ő rendjét is kitelepítették és üldözték a többi rendhez hasonlóan. Többször megpróbáltak visszatérni rendházukba, ahol időközben a zsidók tárgyait tárolták. Megalázó feladatként nekik kellett azok között aranyat keresni, emellett napszámba jártak dolgozni. Fokozatosan kiszorultak onnan és szétszéledtek végül az országban. A legtöbb nővérnek hivatásával ellentétes munkakörben kellett dolgoznia a napi élelemért: pl. gyári munkás, bedolgozó, summás. Emerencia nővérnek mondhatjuk szerencséje volt, a plébánián, mint háztartásvezető dolgozott. Igaz nem ment minden ilyen egyszerűen. Mikor legelőször hazajött anyát elvitték és megvádolták azzal, hogy egy nővért bújtat. Hiába mondta, hogy őt vigyék helyette, de az Úr segített rajtuk, mert anyját másfél hét után elengedték.

16 évet dolgozott Dr. Tajti Lajos esperes úr mellett. Ez idő alatt segített a felrobbantott templomtorony romjainak eltakarításában és építésében. Dolgozott a kertben , kötözte a szőlőt, rendben tartotta a miseruhákat, oltárterítőket, az esperes úrral kápolnát alakított ki Folyáson, Basatanyán és Tiszató tanyán. Emerencia nővér levélben kért segítséget a kalocsai érsektől, hogy küldjenek a már említett helyekre szobrot, feszületet, miseruhát stb.

Mencike néni hivatásából eredően elsősorban szociális és kulturális téren tevékenykedett. Mindenki előtt példamutatóan gyakorolta fogadalmi kötelezettségeit (szegénység, tisztaság, engedelmesség). Kulturális tevékenységét illetően elsősorban a város és a határában található 26 útszéli kereszt saját költségén történő állandó gondozását- felújítását évtizedeken át végezte. Másik kincsünk a Kálvária, amelynek karbantartását, parkosítását, tisztántartását szintén évtizedeken át, míg ereje engedte, kis csapata és Ő végezte. Ugyanilyen odafigyeléssel gondozta a város székesegyház méretű templomát és annak környezetét. Szegény és nélkülöző embertársainkat anyagilag is segítette, amiért még csak köszönetet sem várt. a nélkülöző és szegény emberekben Krisztust ismerte fel.

Hálánk és szeretetünk jeléül három díjat is kapott március 11-én. Elnyerte a PRO COMMUNITATE CHRISTIANA- díjat, melyet a Debrecen- Nyíregyházi Egyházmegye püspöke alapított meg Szent Erzsébet évében. Megkapta a PRO ECCLESIA POLGARIENSIS- díjat, melyet a polgári Egyházközség Képviselő- Testülete hozott létre. Közben az idei Barankovics- díjat is neki ítélte a Barankovics Alapítvány vezetősége. Beszámolómat Menci néni szavaival zárnám: „Úgy gondolom a Jó Istennek még mindig terve van velem, hogy még mindig megengedi azt, hogy az egyházért dolgozhassak. Imáimmal minden nap megköszönöm az életemet, és ha újra születnék, ismét ezt tenném.”

Nagy Judit

Menxike néni kitüntetési ünnepségének programja:

10:00 órától nagy bevonulás a templomba: cserkészek, ministránsok, asszisztencia.

Köszöntés: Gulyás István világi elnök köszönti Bosák Nándor püspök atyát, Kártik Emerencia nővért (Mencike nénit), valamint a megjelent vendégeket (A helyi önkormányzat képviselőit, a KDNP képviselőit és a kedves híveket).

Videofilm összeállítás Mencike néniről. Bosák Nándor püspök atya méltatja Mencike nénit, majd átadja a „Pro Communitate Christiana” – díjat. Dr. Linczenbold Levente plébános atya és Gulyás István világi elnök átadja Mencike néninek a „Pro Ecclesia Polgariensis” – díjat. A KDNP képviseletében Lukács Tamás országgyűlési képviselő átadja a Barankovics - emlékdíjat.

Agapé – Kápolna megáldása, szentelése.

Mencike néni méltatása

Polgár városának több évszázados történetében mindig is jelen volt a katolikus hit, amely a város életét mind a mai napig meghatározza. Ebben a légkörben élte meg az Istentől kapott talentumait Kártik Emerencia nővér, a polgáriak Mencike nénije. Hivatásából adódóan, mint kalocsai iskolanővér, elsősorban a szociális életben tevékenykedett. Áldozatával és Krisztust tükröző szociális érzékenységével nemcsak példát mutatott, de követendő jel lett környezetében.
A városi és útszéli keresztek (26 darab), valamint a Kálvária-domb állandó gondozása és felújítása mindig azt erősítette benne, amit Szent Pál így fogalmaz meg: „Tekintsünk a mi Urunk, Jézus Krisztus keresztjére, mert benne van a mi életünk, üdvösségünk és feltámadásunk.”

Szerény háza valóságos szentély volt, ahol nemcsak jó szót kapott az ember, de az imádság által meg is erősödhetett.

Kapcsolódó anyagok: képek