Harangodi gyermeknap

Az Árpád-kori település, Harangod nevéhez a következő legenda fűződik: az 1200-as években Nagykállótól délre volt egy falucska, Búzna Dada nevű. Amikor a hírnökök jelentették, hogy mindent elégetnek a tatárok, a lakosság az élelmet, állatait, munkaeszközeit mentve a mocsárba menekült, de amint a templomhoz értek, megállította őket az öreg pap.

-Mentsétek a harangot is fiaim,- mondta az atya. Szekérre engedték tehát a harangot, majd észak felé eveztek. Útközben hirtelen a tutaj megbillent és a vízbe csúszva elmerült a mocsárban. Idővel felépítették az új települést, Kállót. Lett új fatemplom is, kupolás magas toronnyal. Csak a harang hiányzott. Ám néha észak felől harangszót hozott a szél az emberek hite szerint, abból az irányból, ahol a harang elveszett. Azt a helyet, ahol a harang elmerült, azóta Harangodnak nevezik.

Már második alkalommal rendeztük meg az Egyházmegyei Gyereknapot a Debrecen – Nyíregyházi Egyházmegye területéhez tartozó Nagykálló-Harangodon, május 26-án, Szent Erzsébetre irányítva a figyelmet, hogy azon a napon az ő lelkülete töltsön el bennünket. A néhány éve működő – nyíregyházi hittanosoknak rendezett – gyermeknap ezúttal kibővült és a jelenlegi meghívásnak mintegy ezren tettek eleget.

A szervezési feladatokat a nyíregyházi plébánia legénysége vállalta fel, közel 70 fős csapatával. Bennünket, polgári ifjúsági hittanosokat ért az a megtiszteltetés, hogy a gyereknap sorversenyét mi szervezhettük és vezényelhettük le.
A 75 hektáros, dimbes-dombos, erdős, ligetes táj, a békés csöndet hirdető tavával,

Ekler Dezső építész tervei alapján készült hét faépülettel büszkélkedhet. Ezek adtak otthont a gyereknapnak, amelynek programjai a következőképpen alakultak:
9.00 Gyülekező, ének
9.15 Köszöntés és a csoportok bemutatkozása
9.45 Ki az ügyesebb? – Akadályverseny
12.30 Ebéd
13.30 Válassz és játssz! Különféle manuális, sport, ügyességi és kreatív programok
15.00 Meglepetés előadás
15.30 Énekpróba
15.45 Szentmise Bosák Nándor püspök atyával
16.30 Hazautazás

Azt mondják az ott lakó emberek, hogy aki Harangodnak megérzi egyszer az ízét, mindig visszavágyik oda. Így van ezzel a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye is. Ezért kezdik már most a következő gyermeknap megszervezését, bízva abban, hogy mindig többen és többen jönnek el Krisztus nevében.

Lengyel József