Idén 100 éves a Kálvária dombon lévő Mária szobor. Ebből a jeles alkalomból a Fájdalmas Szűz Mária tiszteletére tartott ünnepi búcsúmisén Szabó József atya, az Egri Érseki Hittudományi Főiskola spirituálisa és Linczenbold Levente atya megszentelte a Mária-szobrot, C. Tóth János történész pedig előadást tartott állíttatásának körülményeiről. Ebből az előadásból idézünk.
„Polgár nem bővelkedik köztéri szobrokban. A kevés szobor egyike, a hétfájdalmú Szűz Mária, az évszázados fák árnyékában szerényen magasodik a Kálvárián, a kápolna előtt. Talapzatán felirat hirdeti, hogy száz éve, 1907-ben az Amerikába kivándorolt polgáriak adakozásából állíttatott.
A XX. század elején százezrek fogtak vándorbotot, s vágtak neki az Újvilágnak. A hivatalosnak tekinthető statisztikák szerint 1900-tól 1914-ig 1 595 502 ember vándorolt ki az USA-ba a történelmi Magyarország területéről. (…) A másfélmillió között volt Polgárról Szőke József, aki naplót vezetett az Amerikában eltöltött években. (…)
1906-ban írja: „A Polgárról kivándoroltak közös megbeszéléssel Newark Ohioban elhatározták, hogy szülőközségükben állítanak egy emlékkeresztet, s tudatták azt a más városokban vagy bányatelepeken dolgozó polgáriakkal.”
Elhatározásukról Szőke József 1906. július 14-én levélben értesítette a polgári elöljáróságot. Augusztus 30-án válasz érkezett. A polgári elöljáróság javaslatát elfogadva, a kezdeményezők határozatba foglalták, hogy „Mária szobrot állítsunk, azért is, mert kereszt, feszület már több is van a községben.” (…) Dely Mátyás 1907. augusztus 14-én keltezett levelében tudatta az adományozókkal, hogy „a szép szobor készen van.”
Az eseményről Szőke József így emlékezett: „A hétfájdalmú Szűz Mária szobra Polgár község legszebb terén, a Kálvárián lett felállítva, amelynek felszentelésére verset írtam Newark Ohio városában. Hazaküldtem az adakozók névsorával együtt, amely fel lett olvasva a szoborszentelési ünnepségen az ott megjelent hívek előtt, a Kálvárián, a hétfájdalmú Szűz Mária tiszteletére rendezett búcsújáráson.”