NyitĂłlap
HĂ­rek
Templomunk
Pasztorális terv
Közösségeink
Imák
Ügyintézés
ArchĂ­vum
Hitoktatás
PowerPoint gyűjtemény
Prédikációk





A szentmisék rendje

Polgáron

Hétfő, kedd, péntek: 7.30
Csütörtök: 17.00
Szombat: 7.30, 18.00 (téli időszámításkor 17.00)
Vasárnap: 9.30

Filiák

Görbeháza: vasárnap 8:00
Tiszagyulaháza: vasárnap 11.00
Újtikos: vasárnap 13.30

 
2009. november 26., Muvelodési Ház

Dr. Hankovszky Béla tábori lelkész őrnagy tartott előadást, „A keresztény művészet mágikus gyökerei” címmel.

Mindazok, akik ott voltunk Béla atya előadásán, sok érdekes és vidám történettel gazdagodtunk.
Az előadás témája, elsősorban a középkori építészet, azon belül is a középkori templomi építészet köré épült.

A rengeteg képi anyaggal illusztrált előadás, sok érdekességet tárt elénk. Ilyen volt a templomok építészetében használt piros szín jelentése is. Nem egyszerűen díszítésről van itt szó, hanem egy épület, jelen esetben egy templom „jelképes” védelméről. Hiszen az épületek gyenge pontjai, az ajtók, ablakok, ahol legkönnyebben bejöhetnek az ártó szellemek. Ez ellen próbált védekezni a maga módján a középkor embere, a piros szín felfestésével, mely körbefutotta az ajtókat, ablakokat.

Néhány középkori festményen, még a kis Jézus nyakában is felfedezzük a piros színt, korall nyakék formájában. A festő, ezzel fejezi ki, hogy meg akarja védeni a kisdedet az esetleges rontástól.

Más templomokban, a bejárattal szemben, labirintust festettek a padlózatra, hogy ezzel nehezítsék meg a gonosz szellemek bejutását. Ezek a motívumok, nemcsak a padlón de az ajtófélfákon, medálokon, kelta sírokon, sőt pénz érméken is megtalálhatóak voltak.
További érdekessége a középkori építészetnek, az épületek magasabb pontjaira helyezett, úgynevezett figyelő fejek. Ezek lehetnek emberi fejek, torz arcok, félelmetes nyelvet nyújtogató alakok, de állatok fejei is. A funkciójuk, szintén ugyan az. Elrettenteni a gonoszt attól, hogy szent helyre lépjenek be.

Sorolhatnám még az előadáson elhangzott számtalan példát, de mind- mind, egy dologra világított rá.

A középkori ember, a maga eszközeivel próbálta legyőzni félelmeit, védelme alá helyezni szent helyeit. Természetesen, az Istennek nincs szüksége a mi védelmünkre, de ez a korszak híven tükrözi az akkori ember tudását, félelmeit, hitvilágát.

Az előadás, sajnos, csak egy órás volt, így csak bepillantást nyerhettünk a művészettörténet e szeletéből.

Arra azonban elég volt, hogy ha legközelebb középkori templomban járunk, felpillantsunk az oszlopok, támfalak tetejére, és mi is felfedezzük azokat a faragványokat, amelyekről most hallottunk.

Köszönjük Béla atya az előadást, és reméljük, lesz folytatása!

Írta: Rapcsák Judit

Kapcsolódó anyagok: képek